Amikor hiányzik a D-vitamin ….

 2014.06.18. 13:34

A D-vitamin valójában nem is vitamin, hanem egy hormonszerű előanyag, amely hozzájárul az aktív D-hormon termelődéséhez a szervezetben. A D-vitamin elsődleges forrása a bőrt érő napsugárzás, annak is UV-B spektruma (ezért nem alkalmas a döntően UV-A sugarakat tartalmazó szolárium a D-vitamin pótlására). Mivel azonban itthon késő ősztől kora tavaszig a napsugárzás nem elegendő a szükséges mennyiségű D-vitamin termelődéséhez, hiányállapot lép fel, ami számos betegség kockázatát növeli.

Melyek ezek a betegségek?

  • A D-vitamin-hiány csontvesztéshez, csontritkuláshoz vezet, súlyos hiány esetén pedig csontlágyulás is felléphet. D-vitamin-hiányosoknál megnő a csonttörések kockázata, a csontritkulásra szedett készítmények hatásossága csökken.

  • Az autoimmun betegségek közül az alacsony D-vitamin-szint növeli a reumás ízületi gyulladások, az inzulinfüggő cukorbetegség és a sclerosis multiplex kialakulásának esélyét.

  • A kutatások szerint a D-vitamin hiánya hozzájárul a szívelégtelenség kialakulásához, súlyosbodásához, megnöveli a magas vérnyomás és az érelmeszesedés kockázatát.

  • Vesebetegségek esetén a D-vitamin-hiány kockázata fokozott, ezért a megfelelő D-vitamin-pótlás kiemelt jelentőségű.

  • Emlőrák és vastagbéldaganatok kialakulása és lefolyása szempontjából a D-vitamin-hiány bizonyítottan rizikótényező.

  • A D-vitamin-hiány nagy valószínűséggel kedvezőtlenül befolyásolja a teherbe esést.

  • A policisztás ovárium szindróma esetén a D-vitamin-szint normalizálása feltétlenül javasolt.

  • Magzati és csecsemő-, illetve kisgyerekkori D-vitamin-hiányban az 1-es típusú cukorbetegség kockázata fokozódik.

  • Felnőttkorban a D-vitamin-hiány növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.

  • A máj- és epeúti betegségek fokozzák a D-vitamin-hiány kockázatát.

 DSCF0585.JPG

D-vitamin Fotó: ahimszajoga.hu

Szakmai társaságok által megfogalmazott állásfoglalás szerint 1500-2000 nemzetközi egység bevitele javasolt - táplálékkiegészítő formájában - a felnőtt embernek a téli hónapokban. Túlsúlyosak esetében ez az érték még magasabb, akár 3-4000 egység D-vitamin is indokolt lehet.

Mivel magzati korban a D-vitamin-ellátottság az anya vitaminszintjével arányos, a várandósság alatt különösen fontos a megfelelő pótlása. Az ideális D-vitamin-szint fenntartásához legalább napi 2000 egységnyi vitamin bevitele szükséges.

Itthon szinte mindenki D-vitamin-hiányos. Melyek a D-vitamin pótlásának lehetőségei?

A hagyományos magyar konyhát követők maximum 80 egységnyi D-vitamint fogyasztanak naponta. A vitamin nagy mennyiségben található meg a tengeri halakban, a csukamájolajban, kis mennyiségben pedig a tojásban, májban fordul elő. Kapható már D-vitaminnal dúsított joghurt is, illetve többféle táplálékkiegészítő, amelyhez recept nélkül is hozzá lehet jutni. Nagy dózisú D-vitamin-készítmények viszont csak receptre válthatók ki. Míg a D-vitamin-hiány megelőzése mindenkinek a saját felelőssége, a kialakult hiánybetegség kezelése már az orvos dolga.

Címkék: egészségmegőrzés

Az OM mantra

 2014.06.03. 14:37

Minden jógaóra elején és végén elhangzik.

Vajon tudjuk, hogy honnan ered?

Miért fontos? Hogy kell pontosan képezni? 

 

Mantra jóga

 

A MANTRA egy hang, szótag, szó, mondat vagy vers, szent szöveg,melynek szimbolikus értelme van. Sok típusú mantra létezik, melyeknek részben azonos, részben különböző hatásuk van. A közös hatás az elme egyhegyűvé tétele (a ritmikus ismétlésnél az elme teljesen ráhangolódik a mantrára és így állandósul a figyelem), a különböző hatás pedig a felébresztett energiatípus különbözőségéből adódik.

 

A mantra jóga talán a legelterjedtebb a szellemi jóga iskolák közül. A hangok jógájának is nevezhetnénk, mert a hallásérzeten keresztül éri el az agyműködés befolyásolását.

A mantrának csak egyik hatása jut érvényre az értelmen keresztül, a beszéd és a gondolkodás magasabb központjának közvetítésével. Más részük elsősorban „alacsonyabb” hallóközpontokra hat, és ezeken keresztül változtatja meg az érzelmeket, a közérzetet, a hangulatot.

 

Szabó Lőrinc „ Látomás egy hangversenyen” című verse jól érzékelteti a hangok hatását.

 

„Szólt a zene, s egyszer csak

mint aki meghal, zsugorodtam,

transzformátor agyam becsuktam

s végül már csak egy pici mag

 

maradtam, csupasz öntudat:

a mester, akire figyelünk,

a fény, a színpad, minden eltűnt,

s én megláttam az Igazat.”

 

Ritka állapota ez a mantra-meditációnak, amely rendkívül erős érzelmi kapcsolást jelent.

 

Az OM mantra jelentősége és hatásai

 

Az OM ősi szimbólum, a védikus kultúra, a jóga bölcselet és gyakorlat szent szava, akárcsak a biblikus Ámen. Az OM a világegyetem alaprezgése, az egyetemes mantra. Szokták a teremtés mantrájának is nevezni.

A hang, a rezgés, amely minden élet eredete, fenntartója és megújítója.

Az Om a teljességet fejezi ki. Az OM mantra három hangból tevődik össze:A-U-M. Az „A” a teremtés, az „U” a fenntartás, az „M” a pusztítva megújulás kifejezője, másként: a kezdeté, a folytatásé és a befejezésé. A három hang egyben a három idődimenzió, múlt-jelen- jövő, valamint a három alapminőség, az aktív-passzív és a kiegyensúlyozott jelképe.

Zengetése tisztítja a tudatot.

Rezgései harmóniát hoznak a világba. Osztrák kutatók azt figyelték meg, hogy az Om mantra folyamatos zengetése egymásra hangolja a szerveket. Ekkor sokkal kisebb energia felhasználással, sokkal könnyebben tudnak szerveink működni. Ehhez legalább 20 mp-ig kell zengetni.

 

om.jpg

OM mantra Fotó: jogagrubedli.hu

 

Légzés az OM mantra kiejtéséhez

 

Erőltetés mentesen belélegzünk. A torkunkban a hangszalagokat ellazítjuk úgy, mint az „A” hang ejtésénél. Az ajkunkat „U” hanghoz alakítjuk. Ez a két dolog együtt „O” jellegű hangzást fog eredményezni. Két harmad ideig hangoztatjuk ezt az „O” jellegű hangot és egy harmad ideig az „M”-et úgy, hogy a nyelvünk hegyét felvisszük a lágy szájpadlásunkhoz hátra, mintha le akarnánk nyelni.

 

Ahogyan más gyakorlatokat sem, úgy az OM mantrát se erőltessük.

Amikor elfogyott a levegő, lassan belélegzünk, hagyjunk időt a csöndnek, miközben tovább figyeljük, hogy milyen rezgések keletkeznek a test különböző tájain.

 

Összeállította: Fekete Gabriella jógaoktató

 

Felhasznált irodalom:

Timcsák Géza:Jóga II

Dr. Vígh Béla: A jóga és az idegrendszer

Jóga a mindennapi életben magazin 1999. decemberi száma

 

 

 

Címkék: jóga

süti beállítások módosítása