A jóga és a böjt

 2014.03.12. 11:30

A jóga természetes étrendje a laktovegetárius étrend (hús és tojás nélküli, tejterméket és növényi táplálékot fogyasztó diéta). A jóga életmód részét képezi az egyszerű koplalás, vagy böjt, amikor pihentetjük emésztőszerveinket. A szervezetünknek ilyenkor lehetősége van a “nagytakarításra”, a méregtelenítésre.

Az egynapos böjt (a szilárd ételek teljes elhagyása) mozgósítja a szervezetet, bár aki első ízben végzi, ne lepődjön meg, ha az elindult méregtelenítési folyamatra szervezete ellenreakcióval válaszol, ami pl. fejfájásban, vagy egyéb tünetekben nyilvánul meg. Ha már megszoktuk a 24 órás koplalást, akkor rendszeressé tehetjük azt.

böjt2.jpg

Citromlé Fotó: turmixvilag.hu

A rövid böjt a heti egyszeri 32 vagy legalább 24 órás koplalást jelenti, amit minden szellemi hagyomány ismer. A jógik kedden vagy csütörtökön, a keresztények pénteken szoktak böjtölni. A böjt előestéjén ajánlott elvégezni a dzsala básztit, azaz a vastagbéltisztítást. A nap folyamán legalább 2-3 liter folyadékot vegyünk magunkhoz, igyunk friss vagy langyos (télen meleg) vizet (legjobb a forrás. illetve szűrt víz), de ha egészségi állapotunk megkívánja, fogyasszunk gyógyteát vagy vízben áztatott friss gyógynövényből nyert kivonatot. Ne igyunk viszont fekete kávét, teát, alkoholtartalmú italokat és tejet.

Kezdetben csak hetente egyszer tartsunk rövid böjtöt, hosszabb ideig csak abban az esetben, ha szakemberrel tudtunk konzultálni, vagy legalább megfelelő szakirodalom áll rendelkezésünkre. A rendszeres böjt regeneráló és tisztító hatással van a szervezetre, és ha el tudtuk kerülni, hogy ételről, főzésről álmodozzunk, vagy ilyen „képekkel állandó harcot folytassunk”, úgy szellemileg is frissítőleg hat. A böjt ellenjavasolt cukorbetegeknél, pajzsmirigytúltengésnél és gyomor-, illetve nyombélfekély esetében.

A hosszabb böjt időtartama lehet egy hétvége, 3-5-7-14-21 vagy akár 42 nap. A 70 napos böjt viszont már a határ, amit a szervezet még el bír viselni. A hosszú (több mint 7 napos) böjtnél elengedhetetlen, hogy pontos útmutatásokkal rendelkezzünk a fel- és lefutó étkezési időszakokat, valamint az egész böjtölési időszak életvitelét illetően. Egy ilyen hosszabb böjt erősen mozgósítja a szervezet védekező rendszerét és igen sok krónikus megbetegedés esetében gyógyhatású (pl. a bőrbetegségeknél és ráknál).

A böjtök sok típusából a legkönnyebb a monodiéta (csak egyféletáplálék, pl. párolt zöld levelek vagy csak egyféle főtt gabonanemű fogyasztása). Itt is nagyon fontos a napi 2-3 liter folyadék és a rendszeres mozgás.

Igényesebb böjtök közé tartozik a Breuss kúra, ahol gyökeres zöldségek leveit (előírt összetételű keverék!) és gyógyteákat fogyasztunk. A Breuss kúra egyszerűbb változatai a manapság léböjt kúra néven ismert eljárások, amelyeknél lehetőség van nyers zöldség és gyümölcs levek fogyasztására egymástól elkülönülve. Ezek a levek lehetővé teszik a lelkileg meghatározó ízélmény megtartását a böjt alatt és tele vannak nyomelemmel és vitaminnal, amelyek segítik a méreganyagok kiválasztását és kiürítését a szervezetből.

bojt.jpg

Gyógytea Fotó: noiportal.hu

A böjtölés alatt fontos a méreganyagok kivezetése a szervezetből, azaz izzadás, mozgás, beöntések és a teljes emésztőcsatorna átmosása, ami a jógában ismert eljárás a lagú sankapraksalan (az egész emésztőcsatorna sós langyos vízzel való átmosása), bázikus fürdők és a légzőgyakorlatok végzése.

A böjt talán legnehezebb része az étkezésre való visszaállás. Bármilyen hosszú böjtből való visszatérésnél a legjobb a reszelt nyers sárgarépa friss citrommal, mézzel és ánizzsal összekeverve (ez terheli meg a legkevésbé az emésztést, hamar emésztődik és felszívódik és rengeteg vitaminnal azonnal táplálják a szervezetet).

Ha felkészültségünk és eltökéltségünk megfelelő, úgy testileg, mind lelkileg frissek leszünk és nagyon jól tudjuk végezni majd az igényesebb légző-, valamint meditációs gyakorlatainkat is. A böjtök hatására ízületeink kitisztulnak, hajlékonyabbak, rugalmasabbak leszünk. Akaraterőnk megnő, lelkileg erősebbé válunk, nő önbecsülésünk, és jobban értékeljük magunkat. Hiszen ha egy ilyen igényes és nehéz folyamatot sikerült végigvinnünk, akkor az élet nehézségein is könnyebben túltesszük magunkat és könnyebben találunk megoldást a felmerülő problémákra.

Címkék: táplálkozás egészségmegőrzés böjt

Mi a jóga?

 2014.03.11. 10:19

A jóga egy ősi tanrendszer, ami minden nagy kultúrkörben jelen volt (kelta, egyiptomi, görög, beavatási rítusok). Létezése az Ecuadorban előkerült tárgyi bizonyítékok alapján legalább 14 ezer évre vezethető vissza.

 

Európában a történelem viharai elpusztították ezeket a magasrendű tanításokat. India a Föld egyetlen olyan országa, ahol - a kultúra részeként - folyamatosan fennmaradt. A népvándorlások sem tudták eltörölni, hiszen a bevándorló népek is beleolvadtak ebbe a kultúrába, s a nyugati ember is innen hozta vissza. A jóga nem elméleti, hanem egy megfigyelésen alapuló tapasztalati rendszer, nincs benne olyan dolog, aminek a hatásáról ne győződtek volna meg a sok ezer év alatt. Nyugatra egészségügyi hatásai miatt került, míg keleten szellemi, lelki út maradt.

 

Célja: a testi, lelki, szellemi egészség elérése, az önmegismerés fizikai, lelki és szellemi szinten, a fokozottabb koncentráció elérése.

 

napüdvözlet.jpg

Napüdvözlet Fotó: felsofokon.hu

 

Bárki jógázhat kortól, nemtől, vallási hovatartozástól függetlenül, sőt a jóga mindenkit segít fejlődni azon az úton, amelyen halad.

A mai torna, gyógytorna, az aerobik és egyéb modern mozgások rengeteg elemet vettek át belőle. A sportoktól abban különbözik, hogy a gyakorlatokat légzésszinkronnal és lassú mozgással ill. pózkitartással végezzük, valamint koncentrálunk a mozgatott testrészre is.

 

Nincs benne versenyszellem, jógázáskor nem egymást figyeljük, hogy ki hogyan csinálja, mennyivel hajlékonyabb, hanem „befelé koncentrálunk”, hiszen mindenki magához képest tapasztalja meg a fejlődést, változást.

 

A gyakorlatok állva, ülve, fekve végezhetők, vannak dinamikusak pl. hasizomgyakorlatok, izomfejlesztő gyakorlatok. Vannak a tüdő kapacitását növelő, a tüdőt tisztító légzésgyakorlatok, és vannak a gerinc rugalmasságát növelő, a gerincet erősítő gyakorlatok, fordított testhelyzetek és egyéb ászanák, azaz pózkitartások. Amit a testi, lelki és mentális feszültség oldását szolgáló relaxációs eljárások tesznek teljessé.

 

Minden gyakorlat többféle betegség rehabilitációjára és megelőzésére jó, a gyakorlatok által a vér és energiakeringés javul, a légzés tisztább és mélyebb lesz, az idegi szabályozás javul. Ezáltal éri el gyógyító hatását. A gyakorlás során semmit sem szabad erőltetni, fontos, hogy ne okozzunk fájdalmat a testünknek, szeretettel bánjunk vele!

 

Az Ahimsza Jógaközpontban (Veszprém, József A. u. 9.) tartott foglalkozásokról a honlapon tájékozódhat : www.ahimszajoga.hu.

 

Kellemes gyakorlást!

Címkék: jóga

 

Az előadás és gyakorlati bemutató előtt próbálgattuk a módszer nevének helyes kiejtését, tájékozódtunk a honlapjukon és a videók között. Így némi ráhangolódás után nyitottan, kíváncsian vágtunk bele egy újabb „kalandba”.

 

Zlatzky Anna kezelő nagyvonalúan nyitott. Nem kevesebbet állított, mint hogy a gondolataink segítségével meg tudjuk változtatni az egész életünk. Ezután még hozzátette: a Kahi-Healing olyan, mint a karácsony, jobb adni, mint kapni – ezért szereti különösen.

 

KH2.jpg

Zlatzky Anna és a hallgatóság

 

A bemutatkozást Ugri Mihály, a magyarországi képviselet vezetőjének előadása követte, aki Ausztriában él, 4 gyermek édesapja, s származása szerint félig magyar. Az édesapja révén az „apanyelve” magyar.

 

KH3.jpg

Ugri Mihály előadása

 

Úgy, ahogy a magyar egészség szóban benne szerepel az egység, az egész, a Kahi kifejezés is ezt jelenti. Elmondása szerint általános, hogy egészségünkkel csak akkor foglalkozunk, ha már nem vagyunk egészségesek, ha már megbomlott az egység, ha már megbetegedtünk. A módszer nagyon új, csupán 3 éves, kifejlesztője :Tom Rietdorf. Jelenleg Ausztriában, Svájcban és Magyarországon oktatják - több lépcsőben - a módszert.

 

A humoros, interaktív előadás során elhangzott, hogy az élethez petesejt, hímivarsejt és lélekfonal szükséges. Az első szervünk, amelyik kialakul az a szívünk. A lelkünk ide költözik be. S honnan jön a lélek? Az univerzumból. S miért jön ide le, miért kívánkozik a földre? Csak azért mert érezni szeretne. Egyetlen életfeladatunk, hogy érezzünk. Döntésünk kérdése, hogy szenvedünk, vagy élvezzünk az életünket. Minden, ami körülöttünk van mi teremtettük/teremtjük meg. Ennek tükrében, ha én teremtettem a betegségemet, én teremthetem meg az egészségemet is.

 

A Kahi-Healing összekapcsolja a hagyományos kínai orvoslást, az indiai csakratudományt, a kvantum- vagy mátrix gyógyítással és az orosz gyógyítási technikákkal. Ennek köszönhetően ez egy összetett gyógyítási rendszer, ott kezeli a beteget, ahol a probléma van. A módszer rendkívül gyors és rendkívül eredményes, hiszen átlagban 2-3 kezelés elég a gyógyuláshoz. Az információs téren dolgozik, így az energetikai gyógymódoknál hatékonyabban és gyorsabban érhet el eredményt!

 

Az elméleti bevezetőt gyakorlati bemutató követte. Párhuzamosan 5 kezelő „dolgozott”, 5 kiválasztott hallgató próbálhatta ki a bázis kezelést, amit „kocsimosáshoz” hasonlított az előadó. A kezelés során a gerincoszlop körül egy mezőt „építenek fel”. A kezeltet csupán egy kéz vagy egy ujj érinti meg. Az érintések enyhék és általában rövidek. A kezelés eredményeként megváltozik a kezelt energiája. A rossz információk, jóra cserélődnek ki.

 

A kezeltek megosztották élményeiket. Arról számoltak be, hogy valamiféle láthatatlan energia mozgatta őket, ellazult állapotba kerültek, melegséget éreztek, spirituális mozgásban volt részük, illetve egy angyali tánc résztvevői voltak, volt akinek potyogtak a könnyei, mások elvesztették egyensúlyukat és eldőltek. Nézőként érdekes és ugyanakkor izgalmas volt végignézni, hogy pillanatok alatt egy más tudatállapotba kerültek a páciensek, s a kezelők is eltérő módon viselkedtek, láttam felszabadultságot, tanácstalanságot, a kemény munka izzadságcseppjeit és örömet is. S az érzéseknél maradva, megdöbbentem, hogy rám is hatással volt a kezelés, hiszen élénk bizsergést éreztem a lábamban és a fejemben. A gyakorlati bemutató végét katarzis követte. Mindegyik aktív résztvevő pozitívan nyilatkozott, kellemes, felszabadító állapotba került, s hálás volt a kezelőjének.

Szóba kerültek továbbá a képzési lehetőségek és az egyéb rendezvények, melyekről részletesebb információt a szervezet honlapján (www.kahi-healing.com) találunk.

 

A bemutató lezárásaként Ugri Mihály hangsúlyozta, hogy nem az a lényeg, hogy a kezelés során mit érez a páciens, hanem az, hogy mi fog történni. A testi és az érzelmi problémák szellemi szintre kerültek. A léleknek adtak teret. A lélek dönti el, hogy mit dolgoz fel ebből. Leszoktatja a pácienset a dohányzásról, segíti feldolgozni a férje hirtelen halálát, meggyógyítja a gerincferdülést vagy a prosztatarákot, „megoldja” a spontán teherbeesést... stb.

Címkék: előadás

süti beállítások módosítása