A jóga célja nem más,
mint a testi, lelki, szellemi egészség elérése,
az önmegismerés és a fokozottabb koncentráció.
A jóga rendszeres gyakorlása, légzésszabályozással és relaxációval kiegészítve, - hozzáértő szakmai vezetés irányításával - javítja az egészségi állapotot, segít a stressz leküzdésében. Nem kevesebbre, mint a fenti tények tudományos alátámasztására vállalkozik az a vizsgálat, amelyet a Magyar Jóga Társaság a Magyar Olimpiai Bizottság megbízásából végez.
A program célcsoportját az idősek, a diákok, a fogyatékkal élők és a munkahelyi közösségek képviselik: összesen 191 fő, 12 csoportban.
A kutatásban résztvevő jógázókkal egy együttműködési megállapodást kötnek, amelyben vállalják a 20 hetes tanfolyamon való részvételt, a rendszeres otthoni gyakorlást, és a méréseken való megjelenést. A fentieken túl a résztvevők kitöltenek egy adatlapot, amelyen részletesen beszámolnak egészségi állapotukról és meglévő panaszaikról. A jógát rendszeresen gyakorlók tapasztalatai, illetve a téma szakirodalma alapján feltételezhető, hogy a jóga pozitív hatással van nemcsak a gyakorló személy testi funkcióira, hanem lelki, mentális állapotára is. Ennek megfelelően a résztvevők - a vizsgálat elején és a végén is - válaszolnak egy pszichológiai teszt kérdéseire, mely vizsgálja a testtudatosságban, az életvezetésben és az életminőségben bekövetkezett változásokat.
Jóga tanfolyam az Ahimsza Jógaközpontban
A foglalkozások elsődleges célja, hogy a résztvevők saját belső igényévé váljon az otthoni gyakorlás, beépítsék hétköznapjaikba a tanultakat. Ez fogja biztosítani azt az állapotjavulást, amit kutatás összegzéseként szeretnénk számokkal, adatokkal is alátámasztani. Az otthoni gyakorláshoz a program résztvevői egyénre szabott feladatsort kapnak, mely átlagosan napi 20 perc gyakorlást igényel. Az otthoni gyakorlásukról naplót vezetnek a résztvevők.
A 20 hetes jógatanfolyamokon felkészült jógaoktatók (17 fő), élettani paraméterek előzetes és utólagos mérésével és ezen paraméterek összehasonlításával, a mérési eredményekkel igazolt javulás dokumentálásával szeretnék bebizonyítani a jógagyakorlás kedvező élettani hatását. Milyen egészségügyi jellemzőket vizsgálnak? A projekt során alkalmazott mérések kiválasztásánál fontos szempont volt a mérések informatív jellege, objektivitása, rövid időigénye, valamint költséghatékonysága. Ez alapján választották ki a vérnyomás, a pulzus, a testsúly, és a légzésfunkció mérést, valamint a mágneses kvantum analízist, ami egy modern, laborpontosságú és átfogó elemzést tesz lehetővé az egész test állapotáról 33 paraméter vizsgálatával.
A program területi lefedettsége országos szintű, koordinátora a Magyar Jóga Társaság, s partnerszervezetekként az alábbi jógaközpontok/közösségek vesznek részt benne:
- Napüdvözlet Egyesület (Pécs),
- Gabala Egészségcentrum (Budapest),
- Jóga Kuckó (Pécs),
- Táncsics Mihály Közgazdasági Szakközépiskola (Salgótarján),
- Kleoszalon Kft. (Salgótarján),
- Mecsek Fittnes (Pécs),
- Ébredés Holisztikus Központ (Eger),
- Monsoon Jógastúdió (Budapest),
- AGAMA Jógaközpont (Budapest),
- Burattinó Alapítványi Iskola (Budapest-Csepel),
- Bálint Közösségi Ház (Budapest),
- Mecsek Füszért (Pécs),
- Ahimsza Jógaközpont (Veszprém).
A program eredményének kiértékelése június közepére várható. Az eredményeket is szeretnénk közzé tenni.